Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Institucije EU". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

 Istorija i razvoj EU

Ideja evropskog jedinstva je veoma stara. Ako bi izuzeli antičku, pan-evropsku super silu, Rimsko carstvo, koje je bilo više zajednica naroda, doduše zasnovana na evropskim kulturnim temeljima, jasna ideja evropskog ujedinjenja se prvi sledeći put vidi kod Karla Velikog.

On je u IX veku stvorio prvu pravu evropsku državu, ujedinivši u isti sistem teritorije današnje Francuske, Nemačke, Austrije, Švajcarske, severne Italije, zemlje Beneluksa, Slovenije, Češke, severne Španije.

Takav sistem državnosti je u različitim oblicima trajao više vekova, a franačka država i Sveto rimsko carstvo su postale prvi ujedinitelji Zapadne Evrope i u zapadnim Evropljanima ta dugotrajna integracija stvorila je osećaj kulturnog zajedništva, koji opstaje i danas, možda više nego ikada.

Može se čak reći da je zajednički duh zapadne Evrope, koji vuče korene iz Franačke države, ustvari osnov današnje integracije Evropljana.

Kasnije su postojale težnje za ujedinjenjem evropskih naroda, međutim, kako su dolazile od slabijih sila i drugim trenucima, do ujedinjenja nije došlo.

Primera ima mnogo-dvovekovni poljsko-litvanski savez je bio teritorijalno najveća evropska država na svom vrhuncu u XVII veku.

Češki kralj Jirži iz Podebrada se veoma uspešno u XV veku zalagao za zajednicu hrišćanskih država kao protivteže Otomanskoj imperiji.

Težnje mađarskog kralja Matije Korvina ka jedinstvu su na neki način ostvarene formiranjem Austrijskog carstva, sa dinastijom Habzburga na čelu, koji su dvadesetih godina XVI veka ujedinili krune Austrije, Češke i Mađarske.

Uostalom, Austrijsko carstvo, potom Austro-Ugarska su prava preteča današnjoj ujedinjenoj Evropi, u kojoj je bila uspostavljena, za svoje vreme, značajna ravnopravnost svih naroda koji su živeli na toj teritoriji.

Nemačka konfederacija, carinski, trgovinski i politički savez 38 nemačkih državnica uspostavljen je 1814, dakle mnogo pre zvaničnog ujedinjenja Nemačke, šezdesetih godina XIX veka. Posle Prvog sv. rata, 1926, austrijski grof Kalergi sazivao je prvi Panevropski pokret, i osniva Panevropsku uniju, koja postoji i danas, i koja se smatra prvom evropskom integracijom u XX veku.

Današnja EU vuče korene iz prve posleratne nadnacionalne istitucije, Evropske zajednice za ugalj i čelik. Tu uniju je činilo 6 članica, srca današnje EU-Francuska, Nemačka, Italija, Holandija, Belgija i Luksemburg.

Ideja Žana Monea, podržana od strane francuskog ministra spoljnih poslova Roberta Šumana je bila da se stavi pod nacionalnu upravu sva kontrola proizvodnje i potrošnje čelika i uglja, budući da su baš to bili materijali neophodni da se proizvede uglavno svo oružje tog doba. Na taj način se sprečavao neki novi razorni rat.

Devetog maja 1950, Robert Šuman je postavio ovaj plan, koji danas nazivamo Šumanovom deklaracijom i taj datum se obeležava kao dan Evrope.

Posle nekoliko godina, 6 članica osnivača je oformilo dve važne institucije-Evropsku ekonomsku zajednicu (EEC) i Evropsku zajednicu za atomsku energiju (Euratom).

Cilj EEC je bio stvaranje carinske unije zasnovanu na „četiri slobode“, principa koji stoje i danas: slobode kretanja robe, usluga, kapitala ljudi.

Euratom je imao cilj da obuzda razvoj atomske energije u vojne svrhe. Suštinski od ove tri institucije EEC je bio najvažniji, pa je sam prerastao u Evropsku zajednicu (EC), preteču EU.

...

 

 

--------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!